EDUCA WEEK LIBEREC 2023
EDUCONFERENCE
Otevřená budoucnost - Zmatek a nejistoty nebo možnosti a příležitosti?
Samotný název konference zní jako tvrzení, které je každému dobře známé – budoucnost je přeci vždy otevřená. Otázka budoucnosti v sobě nese možnosti a příležitosti a zároveň zmatek i nejistoty. V životě se objevují situace, kdy se vše doposud vybudované rozpadá a nám tak nezbývá nic jiného, než se zastavit na místě a čekat, co bude dál. Anebo taky ne. Třeba je to právě ten bod, ze kterého se můžeme odrazit, chopit život do vlastních rukou a začít pracovat na svých snech. Na konferenci, na kterou vás zveme, promluví několik inspirativních řečníků o tom, jak se odrazili ze dna a dosáhli svých cílů. Abychom uspěli, je třeba kráčet. Tak přijďte.
Harmonogram konference
9.30 - otevření sálu
Registrace
U vstupu do sálu proběhne registrace, při které Vám bude položena anketní otázka. Mějte prosím připravené své vizitky, které vhodíte do losovacího boxu. Na závěr na Vás čeká totiž losovací soutěž o hodnotné ceny od partnerů EDUkonference.
Občerstvení
Bude připraveno občerstvení od společnosti makro, která se postará o něco dobrého na zub, ale i na žízeň včetně lahodného vína.
10.00 - zahájení 1. bloku
10.10 – 1. příspěvek – Tomáš Drahoňovský, lektor, kouč, konzultant Aperta
10.35 – 2. příspěvek – Tomáš Zapletal, zakladatel a CEO Worldee
11.05 – 3. příspěvek – Jana Havlíčková, HR Director Preciosa a.s.
11.35 – 4. příspěvek – Tomáš Drbal, CTO skupiny BTL
12.00 – OBĚD 45minut
Oběd
O oběd se postará BageterieBoulevard. Těšit se můžete na lahodné bagety a sendviče a chybět nebude ani desert.
12.45 – úvod ke druhému bloku
13.15 – 5. příspěvek – Markéta Klíčová, vědkyně TUL
13.45 – 6. moderovaný panel: Dalibor Dědek (vlastník Jablotron) a Václav Staněk (CEO Vasky)
14.45 – závěr (losování cen)15.30 KONEC
Losovací soutěž
Po ukončení druhého bloku konference se z Vámi vhozených vizitek vylosují výherci hodnotných cen, které do soutěže věnovali partneři EDUkonference.
After meeting
Po „losovačce“ ještě neodcházejte. Budete mít možnost si v klidu popovídat s účastníky konference, předat si vzájemné „knowhow“, ať už s šálkem pražené kávy či sklenkou přívlastkového vína.
Řečníci:
Václav Staněk
zakladatel a CEO Vasky
Václav Staněk založil obuvnickou značku Vasky ve svých 18 letech, kdy se rozhodl, že naváže na zlínskou obuvnickou tradici. Během svých podnikatelských začátků však věnoval většinu své pozornosti závodům na atletickém oválu. Stal se čtyřnásobným mistrem ČR v běhu na 800 metrů a dokonce se zúčastnil Mistrovství světa v atletice. Pak ale přišel zlom. Dostal cukrovku a své cíle přehodnotil. Atletické kariéry se vzdal a svou veškerou energii začal soustředit do podnikání.
Za počátečních 30 000 korun a pomoci jeho kamarádů mohl vytvořit web, nafotit fotky a začít šířit povědomí o Vaskách. Nejprve boty prodával po kavárnách, kam si je lidé chodili zkoušet. Později, když se začalo dařit, otevřel prodejnu v Praze. Od samého začátku přicházel s novými a novými střihy bot.
K dnešnímu dni vyrábí Vasky přes dvacet zkušených ševců a šiček, představily přes 70 párů bot a otevřely prodejny v sedmi městech - Praha, Brno, Ostrava, Olomouc, Plzeň, Hradec Králové a domovský Zlín. Staňkova firma Vasky v roce 2022 prodala celkem 200 000 produktů, které nosí již 150 000 Čechů a Slováků. Zaznamenala obrat 260 milionů korun.
Václav byl mimo jiné v roce 2019 zařazen do prestižního žebříčku Forbes 30pod30. Kromě Vasek je spolumajitelem značek Bagind, Wuders a nově i legendární značku Botas. O marketing jeho značek se stará agentura Inhubo, kterou také vlastní. Na začátku roku 2020 vyhrál v soutěži “EY Podnikatel roku” v kategorii začínající podnikatel.
Tomáš Drahoňovský
Lektor, kouč, konzultant Aperta s.r.o.
NÁZEV PŘEDNÁŠKY: Technologie: Jsme na ně připraveni?
Je naše budoucnost technologiím otevřena, či nikoli? Nebo bychom měli tyto dveře už začít trochu přivírat? Otázky, které jsou dnes aktuální nejen v souvislosti s umělou inteligencí, si však lidé kladli i dříve – v podstatě při většině významných technologických objevů. Nikdy dřív ale nešel technologický pokrok kupředu tak rychle, jako nyní. Otázkou tedy je, zda se s tím my, lidé, dokážeme vyrovnat. Zda dokážeme technologie udržet ve správných mezích, aby byli našimi pomocníky, nikoli našimi pány. Kam se pomyslný jazýček vah převáží? To těžko říci. Přeci jen, už nyní se stal mobilní telefon naším neoddělitelným společníkem. Bude tomu tak například i s virtuální realitou či umělou inteligencí? Chceme to? Nejspíš je čas se nad tím začít zamýšlet.
Zaměřuje se na teambuildingové i vzdělávací akce, především se jedná o leadership, komunikaci a týmovou spolupráci. K práci lektora přišel z pedagogického prostředí, konkrétně od prožitkové pedagogiky, jejíž principy ve své praxi rád hojně využívá.
Ve volném čase je pak spíše dobrodruhem, cestuje na vlastní pěst, jezdí na motorce a užívá si spaní pod širým nebem.
Mezi jeho velké koníčky však také patří science fiction a s tím související technologie. Rád se udržuje v obraze, jak se svět v této oblasti hýbe kupředu, a ještě raději nové vymoženosti sám zkouší, ať už se jedná o neobvyklé hry, virtuální realitu, nebo třeba i umělou inteligenci.
Tomáš Zapletal
zakladatel Worldee a CEO
NÁZEV PŘEDNÁŠKY: JAK DĚLAT PRÁCI, KTERÁ VÁM DÁVÁ SMYSL
V životě vám spousta lidí bude říkat, že to co chcete, je nemožné. Já si vždy šel svou cestou, cestou, která nebyla vždy příjemná, zábavná, nenáročná, ale co je důležité, dovedla mě k projektu, který naplnil můj život a stal se jeho smyslem. O této cestě, která zdaleka nekončí, vám rád povím.
Tomáš Zapletal je mladý podnikatel z Olomouce (30 let), který se pro svou podnikatelskou kariéru rozhodl již v 15 letech. Už tehdy věděl, že chce realizovat své vlastní nápady a tvořit projekty, které budou jednou pomáhat mnoha lidem. Své první zkušenosti získal podnikáním v e-commerce, následně založil tehdy největší zážitkovou agenturu na jízdy ve sportovních autech a v neposlední řadě i spoluvlastnictvím neziskové organizace BraveBear. Všechny tyto příležitosti ho společně s jeho vášní k cestování dovedly k založení Worldee, cestovatelské platformy, která chce být dalším Airbnb a jejíž poslání je pomáhat lidem jednoduše objevovat svět.
Jana Havlíčková
HR Director Preciosa, a.s.
NÁZEV PŘEDNÁŠKY: KŘIŠťÁLOVÁ BUDOUCNOST (NEBO BUDOUCNOST Z KŘIŠŤÁLOVÉ KOULE?)
Jak moc je předvídatelná budoucnost v odvětví křišťálových komponent? Jak otevření jsou lidé a jakou mají budoucnost v autonomním prostředí Preciosy? Jak obstojí mladá generace v atraktivním oboru luxusního zboží, ale tradiční a konzervativní výrobní firmě?
Co přinese budoucnost? To nikdo neví, COVID nikdo nepředvídal, válku na Ukrajině také ne, přesto se adaptujeme a stále jsme. Takže budoucnost je otevřená a my jsme připraveni čelit dalším výzvám.
Mgr. Jana Havlíčková, LL.M. je absolventkou Univerzity Karlovy a Ústavu práva a právní vědy v Praze. Po studiu pracovala ve společnosti Nokia Czech Republic, s.r.o, dále jako konzultantka v Institutu průmyslového inženýrství Liberec, kde zodpovídala za implementaci vybraných metod průmyslového inženýrství ve výrobních podnicích, ale i v administrativní sféře. Ve společnosti Preciosa, a.s. pracuje od roku 2006, o dva roky později byla jmenována do funkce personální ředitelky. Je členkou představenstva společnosti Preciosa, a.s. Zodpovídá mimo jiné za řízení lidských zdrojů ve společnosti Preciosa, a.s. Je také místopředsedkyní správní rady Nadace Preciosa. Ta po celou dobu své existence pomáhá především neziskovému sektoru a jednotlivcům v regionu. Na celostátní úrovni je známá také svou podporou vědy a výzkumu a svou péčí o odborné vzdělávání. Jana je členkou představenstva společnosti People Management Forum v Praze, jejíž cílem je především propojovat HR komunitu.
Tomáš Drbal
CTO skupiny BTL
NÁZEV PŘEDNÁŠKY: Otevřenost ve firmě i v businessu
Vědět proč, neustále hledat možnosti/řešení, změna jako denní chleba a to vše ve velmi otevřeném firemním prostředí. Recept na 30let úspěchu? Ne, to je náš styl, který nás sakra baví a to je to hlavní
Vystudovaný elektro inženýr Tomáš Drbal je CTO skupiny BTL, výrobce zdravotnických přístrojů pro kardiologii, fyzioterapii a estetickou medicínu. Srdcem technik a vývojář, v posledních letech profesí top manažer, mentor, konzultant, stratég. Ve firmě BTL je prakticky od začátku své pracovní kariéry a věnoval se hlavně vývoji. Zpočátku jako vývojář a později jako projektový manažer. Zkusil si i další role jako vedoucí vývoje, vedoucí výroby, kvality manažer, manažer finančního controllingu, technický ředitel. Od roku 1998 je členem nejužšího vedení skupiny BTL. Výsledkem dlouholetého snažení jsou dnes dvě výroby s 650 lidmi a 5 vývojů s 450 inženýry. V roce 1994 byli 4 technici. Skupina BTL má 3300 zaměstnanců v 80ti zemích světa.
Markéta Klíčová
Ph.D. studentka v oboru Nanotechnologie, Vedoucí biologických aplikací ve společnosti IQS Group
NÁZEV PŘEDNÁŠKY: Z TEXTILKY NA HARVARD
Anotace: Jako dítě jsem se chtěla stát kosmonautkou, lékařkou, zubařkou, ale také prezidentkou USA, a ještě ke všemu jsem chtěla zastat všechny tyto profese najednou. :-) Nakonec jsem se rozhodla využít svůj technický talent pro zajímavý obor nanotechnologie. I když to nebyla vždy jednoduchá cesta, nevybrala bych si jinou. Ráda vás seznámím s výzkumem, na kterém pracujeme přímo u nás v Liberci, prozradím, jak se dívat na nanosvět a zkusím odhadnout, co nás čeká v budoucnu. Možná vás překvapí, na čem zrovna pracujeme a co mě přivedlo až na Harvard.
Markéta pracuje na vývoji nových nanovlákenných náplastí pro krytí střev po operacích a prevenci závažných pooperačních komplikací. Náročný výzkum je veden v úzké spolupráci s klinickými lékaři, kterým takový materiál na trhu chybí. Společně věří, že nově vyvinutý materiál bude zachraňovat životy pacientů po operacích. Za svůj výzkum získala řadu ocenění, např. ve světovém finále soutěže průlomových nápadů FallingWallsLab 2018 v Berlíně získala Cenu publika. V nedávné době ji ocenila farmaceutická společnost Sanofi ve spolupráci s Francouzskou ambasádou v ČR a Markéta získala první místo za nejlepší farmaceutický výzkum v roce 2023.
V roce 2020 ji do svého týmu přijal prof. Donald E. Ingber z Harvardu a Markéta se tak podílela na unikátním vývoji orgánů na čipu, kvůli pandemii covidu se ovšem musela předčasně vrátit do Česka. Na základě těchto i předchozích vědeckých výsledků ji časopis Forbes umístil do prestižního žebříčku úspěšných mladých lidí (30pod30). Markéta se věnuje vedení dalších studentů, kteří se na Technické univerzitě v Liberci věnují tkáňovému inženýrství a biomedicínského výzkumu. Svoje výsledky pravidelně publikuje v mezinárodních vědeckých časopisech. Markéta se také angažuje v business sféře, spolupracuje na vývoji biotechnologických produktů s českou společností IQS Group. Je pro ni důležité "dotáhnout" výsledky vědy do reálných produktů. Na začátku roku 2023 byla také vybrána do neoficiálního poradního orgánu ministryně pro vědu a výzkum Heleny Langšádlové. Společně s celým týmem se snaží poukazovat na nedostatky české vědy a motivovat mladé lidi do výzkumu. Věří, že české nápady mají celosvětový přesah a je potřeba o nich mluvit a prezentovat je na mezinárodních platformách
Dalibor Dědek vs. Václav Staněk
Moderovaný panel: Úspěšné firmy tvoří lidé s vizemi
Odkud berou velmi úspěšní podnikatelé své vize? Co je inspiruje? Jak vidí budoucnost
Dalibor Dědek
podnikatel, mecenáš a vlastník skupiny Jablotron.
Dalibor Dědek je zakladatelem společnosti JABLOTRON, mezinárodně úspěšného výrobce zabezpečovací elektroniky.Narodil se v roce 1957, vyučil se elektrikářem ve Sklostroji Turnov, maturoval na SPŠE v Jičíně a v roce 1983 promoval na elektrotechnické fakultě ČVUT Praha. Pak pracoval jako vývojář v Liazu Jablonec. Po revoluci založil s partou nadšenců firmu a podařilo se jim prosadit se s vývojem a výrobou elektroniky. Firma JABLOTRON z Jablonce nad Nisou dnes exportuje zabezpečovací a komunikační elektroniku do celého světa. Mezi nejznámější výrobky Jablotronu patří domovní střežící systém JABLOTRON 100. Mnoho dalších produktů a služeb se skutečnou technologickou hodnotou je vyvíjeno v dalších téměř 30ti firmách skupiny JABLOTRON, jejichž společným krédem je kvalita a srozumitelnost.
Dalibor Dědek rád čte a jezdí na běžkách.